Memur ve emeklilerin Temmuz Zammı Kesinleşti.

Memur ve emeklilerin Temmuz zamları belli oldu ve Haziran ayı enflasyon rakamlarının belli olmasının hemen ardından, memur ve memur emeklisi ile işçi emeklisine yapılacak zam oranları belli oldu. Buna göre en düşük emekli memur maaş zammı 2 bin 721 TL oldu. En düşük emekli aylık maaşı ise Bin 330 TL oldu.

Haziran ayı enflasyon rakamları belli olur olmaz milyonlarca memur ve memur emeklisi ile işçi emeklisinin temmuz ayı alacakları zam oranları netleşti.

Piyasa beklentileri ise, TÜFE’de yüzde 0.1 oranında artış yönündeydi ancak gerçekleşme düşüş yönünde olduğundan dolayı ve TÜFE haziranda yüzde 0.27 oranında düştü.

Bu sonuç olarak, mayıs ayı sonu itibarıyla yüzde 11.72 olan TÜFE’deki artış yüzde 10.9’a geriledi. 6 aylık TÜFE artışı da yüzde 5.89 olarak gerçekleştirildi.

Böylece bekleyen memur ve memur emeklisine yapılacak enflasyon farkı da netleşmiş oldu. Yıl başında yüzde 3 zam alan memur ve memur emeklileri, ortaya çıkan 2.9 puanlık farkları ile temmuz ayında yapılacak zamla alacak.

İşçi emeklilerinin geriye dönük son 6 aydaki enflasyon kadar aldıkları zam da yüzde 5.89 oldu.

Konu ile ilgili Maliye Bakanlığı yapılan açıklaması ise şöyle;

2017 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere kamu görevlileri ile emeklilerinin tamamının en net maaş ve ücretlerinde %3 oranında artış sağlanmış. olup Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları ise bir önceki döneme göre gerçekleşen enflasyona bağlı olarak %4.73 oranında artırılmıştır.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞLARI 2 BİN 721 TL

2017 yılı Temmuz ayından geçerli olmak üzere kamu çalışanlarının maaş ve ücretlerinde %4 oranında genel zam ön görülmüştür. 2017 yılında ilk altı ayında enflasyon %5,89 gerçekleşmiştir. Gerçekleşen bu enflasyon oranında kaynaklı olarak ilave %2,92 artış ile birlikte kamu çalışanlarının aylık ve ücretlerinde Temmuz ayından geçerli olmak üzere toplamda %6,92 oranında artış yapılmıştır. Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 2.558 TL’den 2.721 TL’ye yükselmiştir.

Bu dönemde, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise %5,89 oranında artış olmuştur. Böylece en düşük SSK emekli aylığı 1.402 TL’den 1.485 TL’ye, en düşük esnaf Bağ Kur emekli aylığı ise 1.256 TL’den 1.330 TL’ye yükselmiştir…
Söz konusu artışla birlikte 2017 yılının tamamında kamu görevlileri ile memur emeklilerinin maaş ücretlerinde kümülatif bazda %10,1, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına ise kümülatif bazda %10,9 oranında zam olmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir