Öğrenciler için Kredi Kartı Önerileri

Eğer ki öğrenciyseniz elbette ki cebinizdeki paranın kıymetini bilmelisiniz. Öğrenciler Üniversite hayatına atıldıklarında genellikle nakit sıkıntısı çekiyorlar.

Bu durum sizi kredi kartı kullanımına yönlendiriyor. Öğrencilere kredi kartı veren bankalar günümüzde çok sayıda bulunmaktadır.
Bankaları da araştırmak biraz kafa yoruyor. Sizin için bu yazıda Türkiye’deki bankaların üniversite öğrencilerine önerdiği kredi kartı önerilerini anlattık.

Türkiye’de öğrencilere kredi kartı veren bankaları ve kredi hizmetlerini listeye ekledik.

Böylece kredi kartınızı seçerken sizin için iyi olanı kendiniz belirleyebileceksiniz.

Ayrıca, yorumlarınızı bekliyoruz. Sizin yorumlarınız sizlere ve ilk kez kredi kartı başvurusu yapacak öğrencilere büyük faydası olacaktır.

*1-İş Bankası-İş’te Üniversiteli
Birçok üniversite öğrencisinin en çok kullandığı kredi kartlarından biri İş Bankası’nın sağladığı İş’te Üniversiteli! Bu kartı olanaklı kılan en önemli özelliği ilk sene yıllık kart ücretinin olmaması. Borç geçikme oranı %2.62 seviyesinde. Kredi kartı limiti her öğrenci için 400 TL olarak sınırlanmaktadır.

İş Bankası’nın sunduğu İş’te Üniversiteli kredi kartı limitinin 400 TL olduğunu yazımızda belirttik fakat, ödemeleriniz düzenli yaptığınız takdirde İş Bankası’nın internet şubesinden limitinizi yükselttirebilmeniz mümkün olur.

İş Bankası’nın üniversite öğrencilerine yönelik sunmuş olduğu İş’te Üniversiteli kredi kartında Maximum kart özelliği bulunuyor.

Reklamlarda gördüğünüz tüm Maximum kampanyaları, taksit fırsatlarından sizlerde bu kart sayesinde yararlanabiliyor ve alışverişlerinizde MaxiPuan kazanabiliyorsunuz.
İş’te Üniversiteli kredi kartının aynı zamanda Müzekart özelliği sağladığını da vurgulamadan geçmeyelim, Müzekart özelliği sayesinde her sene 1 yıl süreyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı birçok müzeyi bedelsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

Yıllık kart ücreti: 20 TL

*2-TEB – ÜniversiTEB

TEB’in Bonus Card özellikli ÜniversiTEB kredi kartı öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen bir diğer kredi kartı olarak belirlenmiştir. Geçikme faizi %2.60 seviyelerindedir. Kart limiti 300-400 TL arasında değişmektedir . Elbette ödemeleriniz düzenli yaptığınız takdirde limit artırımı başvurusu yapabiliyorsunuz.

Türk Ekonomi Bankası’nın üniversite öğrencilerine yönelik sunmuş olduğu bu hizmet, tüm kredi kartı özelliklerini içeriyor. Bonus Card özelliği sayesinde, reklamlarda gördüğünüz tüm Bonus kampanyalarından sizlerde faydalanabiliyorsunuz.

Ayrıca, bankanın ÜniversiTEB kredi kartı için sunduğu çeşitli avantajlardan da yararlanma fırsatı sunduğunu belirtelim.

Örneğin, ÜniversiTEB Bonus Card’ınız ile hafta içi yapacağınız 50 TL ve üzeri harcamalarınızda, haftasonu gideceğiniz tiyatro ya da sinema bileti ücretinin yüzde 50’si TEB tarafından hediye.

Yıllık kart ücreti: 6.9 TL

*3 – Ziraat Bankası – Genç Kart

Ziraat Bankası’nın sunduğu MaximumCard özellikli bir kredi kartıdır. Banka, 5 yıl kart ücreti istememektedir. Lisans öğrencilerine 500 TL, yüksek lisans öğrencilerine 800 TL, doktora öğrencilerine 950 TL limitle sınırlandırılmaktadır.

KYK burs ve kredi ödemelerinin Ziraat Bankası tarafından yapıldığını düşünürsek, tek bir banka size yeterli olacaktır. Çünkü Ziraat Bankası, öğrencilere sunmuş olduğu Genç Kart hizmetiyle aynı zamanda kredi kartı özellikli bir kartta veriyor . Zaten KYK burs veya kredi ödemesi alıyorsanız, herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek, Genç Kart almak istediğinizi bildirin. Kredili hesap hemen kartınıza tanımlanacaktır.

Yukarıda da söyledik ama belirtelim ki, Ziraat Bankası’nın Genç Kart hizmeti Maximum özelliği de sağlıyor. Bu sayede Maximum üye iş yerlerindeki kampanyalardan yararlanabilir aynı zamanda MaxiPuan’da kazanabilirsiniz.

Yıllık kart ücreti: 15 TL

*4 – AKBANK – Axess Exi26

Akbank tarafından sunulan Axess özellikli öğrenci kredi kartı bir diğer seçeneğiniz. İlk yıl kredi kartı ücreti alamayan banka ilk yılın ardından 20 TL kart kullanım ücreti almaktadır. Borç gecikme faiz oranı %2.80’dir.

Akbank’ın üniversite öğrencilerine hazırlamış olduğu Axess Exi26 kredi kartına başvurabilmek için 26 yaşını aşmamış olmanız gerekmektedir. Ayrıca, kart Axess özellikli olduğundan Axess üye işlerinde yapılan kampanyalardan ve taksit fırsatlarından yararlanabileceğiniz gibi alışverişlerinizde Chip para da kazanabiliyorsunuz.

Ayrıca, tek seferde yaptığınız bir harcamayı daha sonra taksitlendirebilme imkanınız da bulunuyor.

Yıllık kart ücreti: 20 TL.

*5 – HSBC – Advantage Campus

HSBC bankasının öğrencilere özel olarak verdiği bir kredi kartı olan Advantage Campus, adından da anlaşılabileceği üzere avantaj özellikleri taşıyor. Kart limiti 500 TL ile 750 TL arasında değişebiliyor.

Banka yıllık olarak 20 TL kart ücreti alıyor.

HSBC’nin üniversite öğrencilere özel olarak sunmuş olduğu Campus kredi kartı limitinizi ödemelerinizi düzenli yaptığınız takdirde sonraki dönemlerde artırabilirsiniz. Advantage üye iş yerlerinde yapılan tüm kampanyalardan yararlanabildiğiniz gibi alışverişlerinizde Advantage NakitPuan kazanabiliyorsunuz.

Yıllık kart ücreti: 38 TL.

*6 – HSBC – Advantage Concept Üniversiteli

Campus karttan farklı olarak HSBC Concept Üniversiteli, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına dahil olan 18-25 yaş arası üniversite öğrencilerine özel bir kredi kartıdır.

HSBC Concept ile yıllık kart aidatı ödemeden kartınızın mevcut taksitlendirme ve Advantage NakitPuan kazanımı özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Artı taksit-öteleme ve dönemlik Advantage NakitPuan kampanyalarından yararlanmak isterseniz, seçtiğiniz kampanya için belirtilen ücreti ödersiniz.

Yıllık kart ücreti: Ücret alınmıyor.

*7 – HSBC – Advantage HIZZ Üniversiteli

Advantage HIZZ Üniversiteli HSBC bankasının üniversite öğrencilerine sunduğu diğer 3 kart tipinin sonuncusudur. Avantajlı alışverişinizin en hızlısı Advantage Hızz, 35 TL’ye kadar olan alışverişlerinizde sizi imza ve şifre formaliteleriyle uğraştırmıyor. Bunun için tek yapmanız gereken, Advantage Hızz Kart’ınızı okuyucuya göstermek.

Advantage Hızz’ın standard kredi kartı formatı dışında anahtarlık ve sticker şeklinde kredi kartları da bulunmaktadır. Kendinize uygun kartı seçerek hızlı alışverişe başlayabilirsiniz.

Yıllık kart ücreti: 43 TL.

*8 – VakıfBank – Like Card Üniversite Kredi Kartı

Son olarak VakıfBank’ın üniversite öğrencilerine sunmuş olduğu kredi kartı olan Like Card avantajlarıyla ön planda bulunuyor. Örneğin, eğer okuduğunuz bölümde ortalamanızı her dönem yükseltiyorsanız, Like Card size 10.000’e yakın LikePuan veriyor. Like Card avantajlarını buraya sığdıramadığımızdan tüm özellikleriyle bu sayfada anlatmaya çalıştık, inceleyebilirsiniz.

Son zamanlarda oldukça popüler bir kredi kartı olan VakıfBank Like Card ile World üye iş yerlerinde yapılan tüm kampanyalardan yararlanabileceğiniz gibi alışverişlerinizden de Worldpuan kazanma imkanınız oluyor.

Yıllık kart ücreti: Ekstrenizi e-posta ile almanız koşuluyla kart kullanım ücreti alınmamaktadır.

*9 – Yapı Kredi – Kredi Play

Yapı Kredi’nin genç üniversite öğrencilerine yönelik olarak sağlamış olduğu Kredi Play, kredi kartı özellikleri taşıyor. Bu kredi kartının en büyük avantajlarından biri de World kart özelliği sağlıyor olması. Yani, reklamlarda gördüğünüz tüm World kart kampanyalarından yararlanabiliyor ve alışverişlerinizde World puan kazanabiliyorsunuz.

Kredi Play’in borç geçikme faizi %2.52’dir. Yapı Kredi’nin sağlamış olduğu Kredi Play ile özel birçok kampanyadan da yararlanma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Yıllık kart ücreti: 38 TL.

*10 – Finansbank – Cardfinans GO

Finansbank’ın gençlere yönelik olarak sunmuş olduğu Cardfinans GO hizmeti, tüm kredi kartı özelliklerini taşıyor ve ayrıca Cardfinans özelliklerini de taşıyor. Cardfinans GO ile yapacağınız alışverişlerinizde de para puan kazanabiliyorsunuz.

Bir birinden farklı kampanyalar sağlayan Cardfinans GO, üniversite öğrencileri için diğer kartlara alternatif olabilecek güzel bir hizmet yapıyor.

Yıllık kart ücreti: 25 TL.

*Ekstra – DenizBank – D Şarj

DenizBank’ın üniversite öğrencilerine yönelik hazırlamış olduğu Bonus özellikli kredi kartı D-Şarj, listemizde alternatiflerimiz arasına eklendi.

Biraz anlatacak olursak, D-Şarj kredi kartıyla yapacağınız harcamalardan Bonus Puan kazanabiliyorsunuz. Aynı zaman da restoran, kafe ve sinemalarda anında yüzde 10 indirimden yararlanabiliyorsunuz. D-Şarj kredi kartıyla vadesiz banka hesabına ve birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz ayrı bir yatırım hesabına da sahip olabilirsiniz. Başvuru yapabilmek için öğrenci belgenizle DenizBank şubelerine uğramanız yeterli.

Yıllık kart ücreti: 33 TL.

***

Başvurular için hatırlarma

Kredi kartı başvurularınızı bankaların internet siteleri üzerinden de yapabilirsiniz fakat biz başvurunuzu banka şubeleri üzerinden yapmanızı öneriyoruz. Öğrenciler için kredi kartı başvurusu yapacağınızdan, bankalar sizden öğrenci kimlik kartınızın fotokopisini isteyecekler. Direkt şube üzerinden başvuruda bulunursanız daha hızlı sonuç alırsınız. Başvuru sırasında Nüfus cüzdanınızı ve üniversite öğrenci kartı ya da öğrenci belgenizi yanınızda bulundurunuz.

Kartlarla ilgili yapacağınız eleştiri ve önerilerinizi,bilgilerinizi eğer olursa sorularınızı yorum alanından bize iletebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir